تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

پشت پرده رخداد جعلي Flick Fair آمريکا

پشت پرده رخداد جعلی Flick Fair آمریکا
+ -

پشت پرده رخداد جعلی Flick Fair آمریکا

در روزهای اخیر با دیدن حجم کثیری از «کَبک» هایی که زیر برف به سر می‌برند و یا نادانسته «کَبکی» شده‌اند، مجبور به نگارش و باز کردن پشت پرده‌ی «حضور تقلبی» فیلم‌های کوتاه پذیرفته شده، در فستیوال (!) کلاهبردار Flickfair آمریکا شده‌ایم.

فستیوال Flickfair که به واقع نمی‌تواند یک فستیوال باشد، پلتفرمی آنلاین جهت نمایش فیلم‌های کوتاه است. هیچ فستیوال آنلاینی به نفسه و از ابتدا – برعکس تصور حرفه‌ای‌های این عرصه - نمی‌تواند نامعتبر باشد و از طرفی هر فستیوال غیر آنلاینی که ادعای برگزاری فیزیکی نیز دارد نمی‌تواند ابتدا معتبر و قابل اتکا باشد. بنابراین نگارش این متن در نکوهش این دست از فستیوال‌ها نخواهد بود.

یکی از شاخص های اعتبارسنجی یک فستیوال حقیقی، چگونگی گلچین شدن فیلم‌ها و معیارهای انتخاب آن است؛ که بطور قطع! این معیار «تنها» با اخذ «هزینه» همخوانی نداشته و مغایر اصول حرفه‌ای و به نوعی کلاهبرداری محسوب می‌شود. اگر اخذ هزینه بصورت «FEE» در ابتدای پروسه پذیرش صورت گیرد، طبیعی و بسیاری از فستیوال‌ها – از نوع A+ تا D – از این قاعده مستثنی نمی‌باشند. (لازم به ذکر است؛ که باز هم اخذ FEE به هیچ عنوان نشان از اعتبار یک فستیوال نخواهد بود!) اما اگر هزینه پس از SELECTED شدن جعلی اتفاق بیفتد حاکی از مارکتینگ و نگاه کلاهبردارانه فستیوال (!) است.

رخداد Flickfair پس از تائید «تمامی» فیلم‌های کوتاه ارسالی به این فستیوال – تکرار می‌کنیم، تائید تمامی فیلم‌ها – در ایمیلی خواستار ثبت نام مجدد و اجبار فیلمساز به واریز مبلغ 9.99 دلار (ماهیانه) شده است. و همچنین با وقاحت در انتهای ایمیل تاکید کرده است که در صورت عدم ثبت نام  در لینک مشخص شده، فیلم مذکور از لیست نهایی (جالب است، مگر چند لیست نهایی پذیرش اولیه وجود دارد؟) را خارج خواهد کرد.

حال به فرض واریز کردن این مبلغ توسط فیلمسازان (که قطعا هیچکس چنین کاری نکرده است!! چون اگر فیلمسازی توان پرداخت مبلغی، بصورت ارزی را داشت، در فستیوال معتبرتر و FEE دار اینکار را انجام می‌داد نه حال در این شبه فستیوال!) این سوال مطرح می شود که چرا در پلتفرم‌های معتبر و مشهورتر دیگری – چه ایرانی و چه خارجی چون VIMEO - چنین درخواستی مطرح نشده است؟

تاسف عمیق‌تر برای خبرگزاری‌ها و یا سازمان‌هایی است که بدون کوچکترین بررسی، این خبر جعلی حضور را پوشش داده و از آن بعنوان یک دستاورد عظیم در فستیوال‌های بین المللی یاد کرده‌اند !!

فیلمساز عزیز، تائید ابتدایی (Selected) هیچ پلتفرمی از معتبرترین آنها تا سرطانی به نام FilmFreeWay دال بر حضور قطعی شما نبوده، نیست و نخواهد بود! در سال‌های پیشین به کرات دیده شده است که بسیاری از فستیوال‌های سطح پایین، پس از تائید ابتدایی، در ایمیلی مجدد، پذیرش را پس گرفته و دلیل آن را خطای سیستمی در پلتفرم اعلام کرده‌اند. پذیرش زمانی نهایی و قطعی خواهد بود که بغیر از ایمیل تائیدیه‌ی پلتفرم، به یکی از روش‌ها 1. ایمیل رسمی خود فستیوال 2. درج در بروشور سالانه یا دوره‌ای فستیوال 3. درج در وبسایت رسمی فستیوال، فیلم شما بصورت SHORTLIST قابل رویت باشد، در غیر این صورت، بغیر از پروپاگاندای خیالی و بچگانه چیزی بیش نیست و آبروی شما را در آینده به خطر خواهد انداخت.

«درگاه فیلم ایران»، این کلاهبرداری را بصورت رسمی از پلتفرم مذکور به جدیت، پیگیری و در صورت پاسخی در خور، اطلاع رسانی خواهد کرد.

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار