تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

هزینه و تعرفه‌ها

با پیشرفت فناوری و گسترش وسایل ارتباط جمعی و الخصوص تلفن همراه و به طبع آن نرم افزارهای Social Networking همچون تلگرام و اینستاگرام، فضا برای سودجویی از دیگران سهل و همه گیرتر شد که بطور بسیار حیرت انگیزی جامعه سینما و مدیوم کوتاه نیز از آن بی نصیب نماند. از نمونه ی بارزترین این سودجویی و کلاهبرداری ها، گرفتن مبالغ ناچیزی همچون 10 هزار تومان و پخش فیلم به فستیوال های خارجی است که بیشتر شبیه به یک جوک بی مزه است! ما نام افراد را شبیه پخش کنندگان بنامیم! این افراد درک درستی از محتوای فیلم، هدف فیلم، هدف پخش، مکان پخش و... نداشته و هیچگونه دلسوزی‌ای بابت آینده فیلم ندارند چرا که هدفشان فقط کسب درآمد است.
درگاه فیلم ایران با سابقه ای که در پخش فیلم در چند سال اخیر داشته است و نیز با رویت فرآیند پخش جهانی و مطالعه در این زمینه، ساختاری را در ارزشگذاری پخش فیلم ها در پیش گرفته است که با رعایت انصاف و عدالت، هدفگذاری درست را نشانه میرود.

رسانه سازی پخش فیلم کوتاه

IFP برای هر فیلم یک کاستبیس در نظر خواهد گرفت که مقدار حدّ ارزشی آن است. این مقدار برای هر فیلم متفاوت از فیلم دیگر است و وقتی مقدار آن مشخص می شود که فیلم توسط تیم کارشناسان پخش IFP دیده شود. کاستبیس مقادیر متفاوتی دارد که به هیچ عنوان قابل پیشبینی نمی باشد. بر اساس این مقدار، فرمول نهایی محاسبه هزینه ارسال هر فیلم برای هر فستیوال (بعنوان مثال در مدلِ پخش موردی) معادل: کاستبیس + مقدار هزینه ورودی فستیوال (fee) است.
متغیرهای که بر کاستبیس موثر است عبارتنداز: کیفیت فیلم، محتوای فیلم، سابقه فیلمساز، تهیه کننده فیلم، افتخارات پیشین، بازیگران ، عوامل حرفه ای و ...

درگاه فیلم ایران براساس فعالیت چندین ساله و بررسی مدل‌های مرسوم و حرفه‌‌ای در پخش کنندگی و ارسال فیلم و فیلمنامه، 5 مدل را که در جدول شرح آن آمده به تهیه کنندگان و نمایندگان فیلم و فیلمنامه پیشنهاد و براساس شرایط هر فیلم یکی از آنها را در قرارداد اتخاذ خواهد کرد.

مدل فرمول توضیحات سطح
ارسال موردی CostB + fee

این مدل از ارسال، هنگاهی توصیه می شود که یا هدف تنها یک جشنواره ی مشخص باشد و یا به علت خاص بودن فیلم امکان مانیتور فستیوال ها وجود نداشته باشد.

-
پخش بسته‌ای y % (x * (CostB + fee))

در این مدل 10 بسته تعبیه شده است، بسته های 10الی 100 فستیوالی. که براساس هر بسته تخفیفاتی پلکانی اعمال می شود. به عبارتی دیگر با انتخاب هر بسته فیلم به همان تعداد فستیوال ارسال و پخش خواهد شد.

پکیج تخفیف
10 10 %
20 12 %
30 14 %
40 21 %
50 25 %
60 30 %
70 32 %
80 37 %
90 40 %
100 42 %

بعنوان مثال با انتخاب بسته‌ی 10 فستیوالی و تعیین کاستبیس 50.000 تومانی (بعنوان مثال) و اعمال تخفیف 10% بجای 500.000 تومان مبلغ 450.000 تومان فاکتور خواهد شد.

-
پخش یکساله مبلغ ثابت

این مدل، روشی است که تهیه کننده و یا نماینده فیلم، مبلغ معینی را برای مدت یک سال پرداخت خواهند کرد. در این روش محدودیتی در ارسال موجود نداشته و براساس استراتژی هر فیلم، فستیوال‌ها انتخاب و ارسال انجام خواهد شد.

-
پخش دو ساله مبلغ ثابت

این مدل، روشی است که تهیه کننده و یا نماینده فیلم، مبلغ معینی را برای مدت دو سال (مصونیت فیلم) پرداخت خواهند کرد. در این روش محدودیتی در ارسال موجود نداشته و براساس استراتژی هر فیلم، فستیوال‌ها انتخاب و ارسال انجام خواهد شد.

طرح برنزی پخش فیلم کوتاه و بلند
Bronze برنزی
پخش تلفیقی مبلغ ثابت + درصد از جایزه

این مدل قرارداد بصورت درصدی از جایزه به همراه پرداخت مبلغ معینی به منظور حق الزحمه ارسال منعقد خواهد شد. گفتنی است که مبلغ این قرارداد از مدل دو ساله کمتر خواهد بود.

طرح برنزی پخش فیلم کوتاه و بلند
Bronze برنزی
پخش حرفه‌ای بدون هزینه

فیلمسازان و تهیه کنندگان حرفه‌ای عرصه سینما و مدیوم فیلم کوتاه با ساخت فیلم‌هایی با کیفیت و قابل قبول افتخار آفرین خواهند بود و به همین جهت رفتار درگاه فیلم ایران نیز با این گروه از فیلم ها حرفه‌ای تر و متفاوت تر خواهد بود. این مدل از پخش هیچگونه هزینه‌ای را در بر نخواهد داشت. اما گفتنی است که شرایط پذیرش این دست از فیلم ها بسیار پیچیده و میانگین نمره ای بالای 9 در ارزیابی کارگروه شرکت نیازمند است. همچنین «درگاه فیلم ایران» در یک سال کاری تعداد بسیار محدودی در مدل حرفه ای پذیرش میکند.

طرح طلایی پخش فیلم کوتاه و بلند
Gold طلایی

توجه (1): پس از ارسال فیلم و بررسی توسط کارگروه پخش درگاه فیلم ایران، کاستبیس تعیین خواهد شد.

توجه (2): پس از تعیین کاستبیس، مقدارآن هیچوقت تغییر نخواهد کرد.

نظرات شما
محسن [یک شنبه 9 بهمن 1401]
در صورتی که یک فیلم برنده جوایز نقدی بشه آیا پخش کننده درصدی از جایزه رو برمی‌داره و اگه فیلم یا فیلمنامه در بازار فیلم و فیلمنامه مشتری یا مدیربرنامه پیدا کنه ،مشکلی از نظر قرارداد برای سازنده اثر بخاطر قرارداد با پخش کننده بوجود نمیاد؟
درود
بستگی به نوع قرارداد داره.
ممکنه شما قراردادی با پخش کننده ببندید که درصد بگیره یا نگیره.

سه شنبه 11 بهمن 1401
[ پاسخ به این نظر ]
شهرزاد [دو شنبه 20 اردیبهشت 1400]
سلام. هزینه ی ارسال به چند فستیوال چقدره؟هزینه به صورت تقریبی چنده؟
درود
محاسبه هزینه پخش یک اثر بستگی به شاخص های زیادی داره.
فیلم حتما باید بررسی بشه بعد هزینه دقیق اعلام بشه
لطفا به واتساپ این شماره پیام بدید: 09216343320
سپاس

دو شنبه 20 اردیبهشت 1400
[ پاسخ به این نظر ]
محمد [پنج شنبه 24 بهمن 1398]
سلام ارسال تکی فیلم چقدره تقری
سلام
هزینه فستیوالها براس

پنج شنبه 24 بهمن 1398
[ پاسخ به این نظر ]
هانیه [دو شنبه 27 ابان 1398]
سلام بابت ارسال موردی هم قرارد
سلام قرارداد خیر. قرارداد فقط

شنبه 2 آذر 1398
[ پاسخ به این نظر ]
جمشید [چهار شنبه 6 شهریور 1398]
آیا امکان داره که تعداد بیشتر
سلام اگه کسی همچین در خواستی د

چهار شنبه 6 شهریور 1398
[ پاسخ به این نظر ]
درج نظر شما
 
 
 
آخرین اخبار