تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

فيلم هاي نازل شده از آسمان!

فیلم های نازل شده از آسمان!
+ -

فیلم های نازل شده از آسمان!

به گزارش «درگاه فیلم ایران» در چند روز اخیر و با انتشار بیانیه «ایسفا» (انجمن فیلم کوتاه ایران) در خصوص نشر غیرقانونی فیلم های «مارلون» و «مرضیه» در چند ماه گذشته، توسط یکی از پلتفرم‌های پخش آنلاین فیلم های کوتاه ایرانی (ودیو)، پرده از برخی از اتفاقات برداشته شد. البته این دست از اتفاقات بر ما و آنهایی که همیشه مستقلانه و منفک بر نگاه جاری، روتین و مافیاخیز فیلم کوتاه نگریسته‌اند، چیز جدیدی نبوده و نخواهد بود. تنها زمان لازم است تا اختلافات داخلی، چشم سایرین را بیش از پیش نیز باز کند. آن زمان زیاد دور نیست.

براساس بیانیه «ایسفا» اینطور برداشت می شود که مسئولین ودیو از - آسمان - فیلم های خانم «دُرناز حاجیها» را تهیه کرده و بدون اجازه پخش کرده اند! آسمان؟ کدام آسمان؟ اجازه بدهید به سراغ اصلی ترین فرضیه در این خصوص برویم: هر فیلمسازی براساس اعتمادی که به جشنواره ها دارد (چه داخلی و چه خارجی) و براساس پروتکل‌های رایج جشنواره ها، که اصلی ترین آنها حفظ و نگهداری از فیلم های فیلمسازان می باشد، فیلم های خود را در اختیار آنها قرار داده، تا در مراحل جشنواره از انتخابیه تا داوری مورد ارزیابی قرار بگیرند. حال جشنواره‌ها برخلاف همان پروتکلهای رایج که فیلمساز بر آن اساس اعتماد خود را برپا کرده و فیلم را در اختیار فستیوال قرار داده است، فیلم ها را بدون اجازه، در هارد (فیزیکی) قرار داده و بصورت گروهی در اختیار افراد (داورها در مرحله انتخابیه و داوری) قرار می دهند تا در منزل و در حال لَم دادن (!) داوری شگرف انگیز خود را انجام دهند. در این بین، فستیوال (با در نظر گرفتن حسن نیت نگارنده این متن) بدون سوء قصد، به داور خود اعتماد کرده و مطمئن از کپی نشدن فیلم ها توسط داورها، هارد خود را پس می گیرند (احیانا (!)) حال سوال مهم اینجاست؛ که اگر داوری، اعتماد فستیوال را خدشه‌دار کند چه می شود؟ جواب: فیلم ها در آسمان‌ یافت می شود. پس براین اساس، آسمان جایی است که فیلم های فیلمسازان در آن یافت می شود.

«ایسفا» به عنوان تنها حامی حقوقی فیلمسازان کوتاه ایرانی و داعیه دار ساختار، بهتر است به این سوال پاسخ دهد که «ودیو» از کِی؟ از کجا؟ و چگونه این فیلم‌ها را بدست آورده است؟ پاسخ به این سوال شاید بتواند امیدواری نسبی را به دامان فیلمسازان کوتاه برگرداند.

 

 

لازم به ذکر است مدتی پیش اختلافی بین «درناز حاجیها» کارگردان دو فیلم کوتاه «مارلون» و «مرضیه» با مدیریت سایت «ودیو» در مورد انتشار آنلاین این فیلم ها بدون اجازه مالکین پیش آمد که در پی آن انجمن فیلم کوتاه برای حل اختلاف جلسه ای تشکیل داد، مشروح آن در متن زیر آمده است:

 

جلسه شورای حل اختلاف انجمن فیلم کوتاه ایران بر اساس شکایت خانم درناز حاجیها از آقای پویان صدقی که بدون اجازه کتبی و عقد قرار داد فیلم‌های مارلون و مرضیه، در سایت ودیو منتشر شده بود در تاریخ 12/03/1399 تشکیل شد. شورای حل اختلاف از آقای صدقی خواست خسارت در نتیجه پخش فیلم‌ها را به خانم حاجیها بپردازد و نامه‌ای جهت اطلاع بابت این اشتباه منتشر کند که با موافقت آقای صدقی این امر اتفاق افتاد. متن اطلاعیه سایت ودیو برای آگاهی اعضا در ذیل منتشر می‌شود. انجمن فیلم کوتاه از اعضای خود می‌خواهد تا برای پخش آثار خود با دفاتر و پلتفرم‌ها قراردادهای حقوقی منعقد کنند تا دچار آسیب‌ نشوند.

 

اطلاعیه پلتفرم ودیو

 

در پی اعتراض عوامل سازنده دو فیلم کوتاه مارلون و مرضیه ساخته خانم درناز حاجیها، درباره انتشار بدون اطلاع و اجازه فیلم‌های ایشان از اسفند سال گذشته تا میانه فروردین امسال در سایت وُدیو، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و به این وسیله اعلام می شود که متاسفانه اشتباه آشکاری در این زمینه توسط سایت وُدیو صورت گرفته است.

 

سایت وُدیو بر خود لازم می‌بیند در جهت احقاق حقوق فیلمسازان فیلم کوتاه، ضمن عذرخواهی از صاحبان حقیقی و حقوقی این دو فیلم در جهت جبران خسارت مادی و معنوی وارد شده، عمل کند.

 

بعد از طرح موضوع این پرونده در جلسه شورای حل اختلاف انجمن فیلم کوتاه (ایسفا) مالکین اجازه نمایش دو فیلم را به پلتفرم وُدیو ندادند.

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
نام  
ایمیل  
نظر شما  
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار