تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

پذيرش فيلم هاي مستند کوتاه و بلند در جشنواره فيلم «کن» چگونه است؟

پذیرش فیلم های مستند کوتاه و بلند در جشنواره فیلم «کن» چگونه است؟
+ -

پذیرش فیلم های مستند کوتاه و بلند در جشنواره فیلم «کن» چگونه است؟

جشنواره فیلم جهانی «کن»، از غیرمعمول ترین فستیوال های جهانی است که در سالیان گذشته با انتخاب فیلم هایی از نظر محتوایی و از طرف دیگر، ورود فیلم ها در ژانرهای مختلف در بخش های غیر مرتبط فستیوال، زبان زد است. به عنوان مثال قبل از سال 2015 یعنی زمانی که جایزه «چشم طلایی و یا L'Œil d’or» بعنوان بخش مستقل جایزه مستند بلند کن اهدا نمی شد، فیلم مستند Fahrenheit 9/11 به کارگردانی Michael Moore (در سال 2004 میلادی) نه تنها وارد بخش اصلی فستیوال شد بلکه جایزه اصلی و معتبر فستیوال یعنی Palme d'Or (نخل طلا) را نیز تصاحب کرد. این در حالی است که تا آن زمان هیچ فیلم مستندی در این بخش اصلی (داستانی)، حتی وارد نیز نشده بود. بنابراین فستیوال کن را نمی‌توان با شاخص ها و قوانین از قبل تعیین شده سنجید. البته این انعطاف پذیری، خود عاملی پویا در پیشبرد یک فرآیند است.
در این بین مستندهایی در بخش های غیر رقابتی (Out of Competition) حضور داشته اند اما بخش اصلی کن همچنان پیروی خط داستانی و یا narrative-only فیلم هاست. در بخش مارکتینگ کن و یا Corner که رخدادی تجاری محسوب میشود، فیلم های مستند حتی از نوع کوتاه آن نیز پذیرفته شده است ولی باز ذکر این نکته ضروری است که این بخش از فستیوال کن  خارج از فستیوال بوده و غیر از ارزش حضور در آن جمع، پارامتر مثبتی دیگری را نمی توان در آن یافت کرد.
در سال 2015 «جامعه مدنی نویسندگان رسانه‌ای» معروف به Civil Society of Multimedia Authors (SCAM - Société Civile des Auteurs Multimédia) به ریاست کارگردان زن فرانسوی خانم Julie Bertuccelli با همکاری انستیتوی ملی سمعی و بصری فرانسه (Institut national de l'audiovisuel) با تاسیس بخش «چشم طلایی» یا «L'Œil d'or, le prix du documentaire و یا "The Golden Eye, The Documentary Prize — Cannes" تکلیف فیلم های مستند و فیلمسازان مستند را روشن ساخت.  این بخش با ارزش 5 هزار یورویی، جایزه خود را به فیلم مستندی خواهد داد که در یکی از بخش های اصلی کن یعنی (Official Selection, Un Certain Regard, Cannes Classics, Directors' Fortnight, Semaine de la Critique, Special Screenings & Out of Competition and Short & Feature-Length Films)  به نمایش در آمده باشد. بر این اساس هم فیلم های کوتاه مستند و هم بلند این دسته ها، بصورت بالقوه شانس دیده شدن در این بخش از فستیوال کن را خواهند داشت ولی براساس اتفاقات دوره‌های قبل و جوایزی که به مستندها داده شد، هیج اثری از مستندهای کوتاه دیده نمی شود ولی این به معنای عدم دیده شدن مستند کوتاه در دوره های آتی نیست چرا که همانطور که گفته شده فستیوال کن به شدت غیر قابل پیشبینی است.
جدول فیلم هایی که از سال 2015 تا 2018 جایزه این بخش را تصاحب کرده اند:

فیلم

سال

گونه

نام کارگردان

ملت کارگردان

Beyond My Grandfather Allende

2015

مستند بلند

Marcia Tambutti Allende

Chile, Mexico

Cinema Novo

2016

مستند بلند

Eryk Rocha

Brazil

Faces Places

2017

مستند بلند

Agnès Varda and JR

France

Samouni Road

2018

مستند بلند

Stefano Savona

Italy

For Sama

2019

مستند بلند

Waad al-Kateab and Edward Watts

Syria / United Kingdom

ترجمه از : cannesguide.com و scam.fr
نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار