تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

اعلام فراخوان دومين همايش مطالعات فيلم کوتاه تهران

اعلام فراخوان دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران
+ -

اعلام فراخوان دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران

به گزارش «درگاه فیلم ایران» و به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان، دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران دوازدهم اسفند 1398 برگزار می شود.

اهداف:

«همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران» در گام نخست خود تلاش نمود تا با رویکردی عمومی و محورهای موضوعی فراگیر در عرصه فیلم کوتاه، گستره وسیعی از آنچه در تکنیک و هنر روز این جریان می‌گذرد را از نظر گذرانده و فرصتی فراهم آورد تا پژوهشگران داخلی و خارجی، یافته‌های نظری خود را به گوش دیگر علاقه‌مندان برسانند. این رویداد اما در گام دوم خود با نگاهی نسبتا تخصصی‌تر تلاش دارد تا بسته به نیاز روز جامعه و در حد توان خود در رابطه با وجوهی خاص از این منشور به نتایجی مستند و قابل ارائه در عرصه ملی دست یابد.

برقراری بستری مناسب برای تبادلات علمی- پژوهشی میان دانشجویان، اساتید و متخصصین حوزه فیلم کوتاه یکی دیگر از اهداف «دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه» است. آرمانی که با اندیشه حمایتی از جوانان و پژوهشگران نام ناآشنای این جریان شکل گرفته است تا فرصتی برابر ایجاد کند برای همه آن‌ها که اندیشه‌های بکر و نگاهی تازه به هستی هنر دارند و نیز آنان که جویای نقد، بررسی و به چالش کشیدن ایده‌های نوین هستند؛ تا از این مسیر فرصتی فراهم آورده شود در تبدیل پتانسیل‌های بالقوه به نیروهای بالفعل.

 

محور اصلی همایش: روایت در فیلم کوتاه

روایت‌شناسی یکی از زمینه‌های مطالعاتی فعال در حوزه‌های علوم انسانی و هنر است. امروزه ابعاد این حوزه مطالعاتی تا آنجا گسترده شده که مواجهه نخستین با هر متنی بدون درنظر گرفتن شیوه‌های بروز روایت و تحلیل اولیه آن از منظر روایت‌شناسی امکان‌ناپذیر است. این نکته سبب شده تحولات این شاخه از مطالعات بسیار سریع و رو به رشد باشد. سینما و فیلم کوتاه نیز از این امر جدا نیست. روایت‌های سینمایی با توجه به تحولات شناختی ذهن انسان و تغییر ابزار سینما در زبان و بیان همواره مورد مطالعه مناسبی برای روایت‌شناسان به شمار آمده است. از سوی دیگر، همین زمینه مطالعاتی، دریچه و پیوند سینما با سایر زمینه‌های مطالعاتی در علوم انسانی و تجربی را نیز استحکام بیشتری بخشیده است. از همین رو برای کشف پتانسیل‌های موجود در جریان فیلم کوتاه ایران و جهان تصمیم بر این شد تا دومین دوره «همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران» به این مهم اختصاص یابد. پژوهشگران می‌توانند ذیل عناوین مطرح شده در این حوزه مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

 

 • ساختارشناسی روایت در فیلم کوتاه
 • روایت‌شناسی نئوفرمالیستی در فیلم کوتاه
 • اقتباس در فیلم کوتاه
 • روایت‌شناسی پساساختگرا و فیلم کوتاه
 • پژوهش برای فیلم کوتاه
 • روایت‌شناسی در فیلم کوتاه تجربی

 

 

بخش‌ها:

دومین همایش ملی مطالعات فیلم کوتاه تهران در بخش‌های ذیل پذیرش مقاله خواهد داشت:

 • مقالات پژوهشی (که حاصل پژوهش نویسنده/ نویسندگان بوده و مطابق با شیوه نامه اعلام شده از سوی دبیرخانه همایش به نگارش درآمده باشد) .این مقالات می‌تواند مستخرج از پایان‌نامه‌ها همراه با درج نام استاد راهنما به عنوان نویسنده دوم باشد.
 • مقالات ترویجی
 • جستارهای آزاد
 • ترجمه (مترجم باید در این بخش اصل مقاله را نیز ضمیمه ترجمه خود نماید)

توجه: هیچیک از این مقالات نباید پیش از این در نشریه ای منتشر شده و یا در کنفرانسی ارائه شده باشد.

 

داوری و جوایز:

کلیه مقالات پژوهشی دریافت شده توسط کمیته علمی همایش، بررسی و داوری می‌گردند و از میان آن‌ها تعدادی جهت ارائه در صحن همایش انتخاب می‌گردند. همچنین به سه مقاله منتخب، جوایزی تعلق خواهد گرفت:

نفر اول: هفت میلیون تومان - نفر دوم: پنج میلیون تومان و  نفر سوم: سه میلیون تومان. 

از شکل های دیگر مقالات ارسالی تعدادی، بنابه نظر هیات داوران در کتاب همایش به چاپ رسیده و در سایت انجمن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

گاه‌شمار همایش:

اعلام فراخوان: بیستم  و هفتم امرداد 98

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: اول آبان ماه 98

اعلام چکیده مقالات پذیرش شده: نوزدهم آبان ماه

آخرین مهلت ارسال مقالات کامل: پانزدهم دی ماه 98

اعلام مقالات پذیرش شده برای ارائه: بیست و ششم بهمن ماه 98

زمان برگزاری همایش: دوازدهم اسفند ماه 98

 

نکات کلیدی:

 • ثبت‌نام در همایش از طریق مراحل زیر صورت می‌گیرد:

1- مراجعه به سایتwww.iycs.ir ، 2- تکمیل فرم تقاضای شرکت در همایش، 3- دریافت کد رهگیری مربوط و 4- آپلود چکیده و یا مقاله کامل (توجه: هر اثر باید به صورت جداگانه در سایت ثبت شود) .

 • کلیه مسئولیت‌های حقوقی مرتبط با مقاله ارائه شده در همایش بر عهده نویسنده است.

 

فرم نام نویسی در دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران

شیوه نامه نگارش مقالات پژوهشی برای دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران

 

اطلاعات بیشتر و تماس با دبیرخانه همایش:

سایت: http://www.iycs.ir 

تلفن: 86087603- 86084851

ایمیل:TISFConf@gmail.com

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار