تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

تفاوت بين پروگريسيو (progressive ) و اينترلسد (interlaced) در تدوين

تفاوت بین پروگریسیو (progressive ) و اینترلسد (interlaced) در تدوین
+ -

تفاوت بین پروگریسیو (progressive ) و اینترلسد (interlaced) در تدوین

احتمالا با حرف ( i ) و ( p ) در پشت مقدار بیت/فیلد بر ثانیه برخورد کرده اید. بعنوان مثال مقادیر: 29iو 29p و یا 59i و 59p. این حروف در واقع اول عبارات interlaced و progressive  هستند.

  • i = interlaced 
  • p = progressive  

 

تعاریف

احتمالاْ میدانید که تصویری که روی صفحه تلویزیون دیده می شود توسط خط های افقی ایجاد شده که این خطوط توسط یک تفنگ الکترونی که در داخل تلویزیون قرار دارد ایجاد میشود.

به این عمل ایجاد خطوط Scan و به هر خط هم Scan Line گفته می شود.
در اکثر تلویزیون ها تعداد خطوط قابل ملاحظه 480 خط است. تلویزیونهای آنالوگ معمولی تصویر رو بوسیله تولید متناوب 2 سری از خطوط روی صفحه ایجاد میکنند. در سری اول خطوط فرد با الکترون مورد هدف قرار میگیرند یعنی از 1 تا 479 و سری دوم خطوط زوج رو پر میکنند یعنی 2 تا 480.
به هر سری از این خطوط یک فیلد (Field) گفته می شود و با ترکیب دو فیلد زوج و فرد یک تصویر کامل بوجود می آید که به این یک تصویر کامل Frame گفته می شود. تلویزیونهای آنالوگ با فاصله های یک شصت ام ثانیه ای یک فیلد تولید میکنند پس در نتیجه در طول یک ثانیه 30 فریم به نمایش در خواهد آمد. حالا چرا به این روش Interlaced Scan گفته می شود چون Interlaced یعنی در هم آمیخته / و در این روش هم با در هم آمیختن دو فیلد، یک فریم بوجود آمده  که به این روش Interlaced Scan گفته می شود.

 

تفادت Progressive Scan
تلویزیونهای دیجیتال با سرعت بالاتر قادر هستند که در هر یک شصت ام ثانیه یک Frame کامل تولید کنند ! یعنی در هر ثانیه 60 فریم کامل که دو برابر تلویزیونهای آنالوگ هست. خوب با این توضیحات معلوم خواهد شد که کدوم تصویر بهتر است !
تفاوت اساسی دو حالت فوق در تصاویری که تحرک زیادی دارند دیده می شود و یا در تصاویری که در اونها خطوطی در قطر تصویر وجود دارد! که در حالت Interlaced Scan این خطوط دندانه دار دیده شده ولی در Progressive Scan این خطوط صاف دیده می شود و دلیل آن همه خوب مشخص است. این یعنی کیفیت بالاتر تصویر.

 

اما Interlaced (شبکه ای) به چه معنی است؟ در اینگونه نمایشگرها، یک فریم جدید یک تصویر کامل نیست، بلکه تنها نیمی از خطوط افقی تصویر را شامل می‌شود. فریم بعدی هم نیمی دیگر از خطوط را در بر می‌گیرد. بنابراین سرعت چنین نمایشگری را بر حسب فیلد بر ثانیه بیان می‌کنند نه فریم بر ثانیه. هر فیلد یک نیمه‌ی تصویر است و دو فید متوالی یک فریم را ایجاد می‌کنند.

از دیدگاه تئوری می‌توان گفت که نمایشگرهای Progressive کیفیت بهتری دارند اما نکات و مشکلات دیگری هم وجود دارد. اولین نکته این است که دو نمایشگر مشابه Interlaced و Progressive ، نرخ نمایش فریم یکسانی ندارند. نمایشگر Interlaced دو برابر سریع‌تر است.

با در نظر گرفتن این نکات متوجه می‌شویم که ویدیوهای Interlaced در حرکت نسبت به تصاویر مشابه Progressive روان‌تر به نظر می‌رسند. در مقابل وقتی ویدیوی Progressive را متوقف می‌کنیم و می‌خواهیم یک فریم را ویرایش کنیم، کار ساده‌تر خواهد بود. در بزرگ کردن تصویر هم وضعیت ویدیوهای Progressive بهتر است. بنابراین در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که هنگام اعمال تغییر، ویدیوی Progressive افت کیفیت کمتری دارد.

اما در نهایت این شما هستید که آینده صنعت نمایشگرها را تعیین میکنید.

مثال در نرم افزار تدوین Edius

1) شروع پروژه (شکل 1): در دو قسمت Video Preset (شکل 2) و Filed Order  (شکل 3) می توانید تنظیمات مورد نظر اعمال کنید

 

(شکل 1)

 

(شکل 2)

e2

 

(شکل 3)

 

2) تغییر پروژه: اگه پروژه را قبلا با interlaced  ایجاد کردید، میتوانید به progressive تغییرش بدهید

Tools> Project setting< change your setting

پس از OK به شما هشدار می دهد که در صورت تایید، رندر های قبلی را از بین خواهد برد. اوکی کنید. و دوباره پروژه خود را کامل Render کنید.

 

منابع: 

  • sonyps2.persianblog.ir
  • sarzamindownload.com
  • درگاه فیلم ایران
نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار