تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

چرا عزادار هستيد؟ غر نزنيد و فيلمتان را بسازيد

چرا عزادار هستید؟ غر نزنید و فیلمتان را بسازید
+ -

چرا عزادار هستید؟ غر نزنید و فیلمتان را بسازید

چرا عزادار هستید؟ انزوا وگوشه نشینی شروع رسیدن به چیزی نیست! به من باور داشته باشید: تنها 5 چیز است که فیلمسازان از آن شکایت دارند. هیچ دلیلی وجود ندارد که باعث شود شما یکجا بنشینید و فیلم شگفت انگیز خود را نسازید. اجازه ندهید این 5 مورد شما را مغلوب کند.

5 شکایت:

مطمئن هستم که می توانید موارد بیشتری را به این لیست اضافه کنید.

1. ایده به سراغم نمی آید

این به شدت باعث دل آزردگی من می شود وقتی می شنوم که: «وقتی ایده ای ندارم نمیتوانم خلاقیتی هم بخرج بدهم». این چیزی است که فقط بدون داشتن اعتماد بنفس حاصل می شود و نه نداشتن ایده! فیلمسازانی که اینگونه رفتار میکنند، علاقه به همدل برانگیزی و غرق در ترحم خواهی هستند. چقدر شرم آور است! هیچ دکتری در دنیا وجود ندارد که این حس ترحم خواهی شما را مداوا کند.

چه کاری باید انجام دهید؟

کمی مثبت اندیشی نیاز است. ممکن است ایده ی شما مزخرف باشد ولی این اصلا مهم نیست. شما باید همان را نیز بنویسید. هر چه بیشتر بنویسید چیز بهتری نصیبتان خواهد شد. به خودتان باور داشته باشید در غیر این صورت هیچکس دیگری را پیدا نمی کنید که به شما باور داشته باشد. مطمئن باشید.

2. این خیلی پیچیده و فنی است!

توانایی روشن کردن یک دروبین را ندارید؟ نمی توانید فیلم ها را به سیستم منتقل کنید؟ تمامی مواردی که می توانید از آنها آموزش ببینید در اینترنت بصورت فایل های آموزشی وجود دارد. به همین سادگی! هیچ عذری پذیرفته نیست. این بهانه ی بسیار بدی است.

چه کاری باید انجام دهید؟

حرفه ای های صنعت فیلمسازی از باهوش ترین های هر صنعت دیگری هستند و به همین نسبت آماده ی به اشتراک گذاری دانش و توانایی هایشان. پس یاد بگیرید که چگونه بپرسید و یاد بگیرید. تا آنجایی که به مسائل تکنیکی مربوط است به یاد داشته باشید که مسائل تکنیکی آخرین چیزی است که باید نگران آن باشید. بعنوان مثال همیشه از من سوال می شود که بهترین دوربین چیست؟ این سوال وقتی از من پرسیده می شود که من نمی دانم چگونه گوشی خود را به کامیپوتر وصل کنم! من این را خیلی خوب میدانم که: فیلمبرداری با دوربین RED ستایش می شود. اما قسمت عمده ای از افرادی که با سینما سر و کار دارند نمی توانند به این دوربین دسترسی داشته باشند. بنابراین شما می توانید این گونه مشکلات فنی تان را با ضبط تصاویر خارق العاده حل و پوشش دهید. (منظور قاب بندی است) شاید در جایی که بیشتر افراد وسایل یکسانی داشته باشند، عملکرد نیز بهتر باشد. به هر حال میدانم که باز هم شما به دنبال آخرین مدل از دوربین RED هستید ولی بد نیست نگاهی به دوربین Lumix S1H بیاندازید. دوربینی است ما در Raindance از آن استفاده میکنیم.

دوربین Lumix S1H اولین دوربین بدون آینه ای بود که شرکت Netflix از آن استفاده کرده است. دوربینی ارزان که با تصاویر دوربین های سینمایی چون Arri Alexa 65 و Red One و Sony Venice استفاده شده است. (Rob Lawson, Digital Camera World)

3. من وقت نداریم!

اگر وقت ندارید آن را کنار بگذارید. حدس بزنید؟ هر کسی مشغول به کار است و وقت ندارد! اکر تنها شما ناله می کنید، بدانید هر کس دیگری اگر بجای شما بود، مریض می شد! و حقیقتا، خود شکایت زمان کردن، زمان بیشتری را از شما می گیرد.

چه کاری باید انجام دهید؟

شما می توانید زمان انجام کارهایتان را در روزهای مختلف تقسیم کنید. قطعا شما زندگی ای اجتماعی کنار زندگی حرفه ای خود دارید. اما اگر به من بگوید که روزی نیم ساعت هم وقت ندارید، آن وقت باید به شما بگوید که یک احمق به تمام معنا هستید. قطعا شگفت زده خواهید شد که با نیم ساعت وقت گذاشتن روزانه چه کاری می توان انجام داد!

4. پول ندارم!

حدس بزن. به پول نیازی نداری!

چه کاری باید انجام دهید؟

با گوشیت فیلم بساز، فوق العادس!

5. نمیدانم چگونه از فیلمم پول در بیاورم!؟

سوال من این است: اگر واقعا نمی دانی آیا واقعا اهمیتی این موضوع دارد؟ تمامی مناسبات پول درآوردن از فیلم تغیر کرده است. از اینترنت استفاده کن.

 

 

نویسنده: Elliot Grove بنیانگذار فستیوال Raindance

مترجم: علیمحمد اقبالدار

منبع: وبگاه Raindance.org

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
نام  
ایمیل  
نظر شما  
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار