تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

آشنايي با جشنواره اسکاري و بين‌المللي «Sundance» آمريکا

آشنایی با جشنواره اسکاری و بین‌المللی «Sundance» آمریکا
+ -

آشنایی با جشنواره اسکاری و بین‌المللی «Sundance» آمریکا

جشنواره فیلم «Sundance» «که در ابتدا با نام‌های جشنواره فیلم US / جشنواره فیلم Utah و جشنواره فیلم و ویدیوی ایالات متحده شناخته شده بود» یک رویداد بین‌المللی و اسکاری فیلم است که هر ساله توسط «Sundance Institute» برگزار می‌شود. این رویداد یکی از بزرگترین جشنواره‌های مستقل در ایالات متحده است که هر ژانویه در «Park City» واقع در «Utah» برگزار می‌شود و شامل بخش‌هایی قابل رقابت برای فیلمسازان در ژانرهای «داستانی» و «مستند» در دو مدیوم «کوتاه» و «بلند» می‌باشد.

«Sundance» در سال 1978 در «Salt Lake City» با عنوان «جشنواره فیلم US / Utah» توسط «Sterling Van Wagenen» با مدیریت «Robert Redford's company Wildwood»، و «John Earle» که از اعضای کمیسیون فیلم «Utah» بودند، در «Utah»  تأسیس شد. در سال 1978 آثاری چون: «Deliverance», «A Streetcar Named Desire», «Midnight Cowboy», «Mean Streets» و «and Sweet Smell of Success» به نمایش درآمدند. هدف این جشنواره به نمایش گذاشتن آثار آمریکایی، نقد و بررسی پتانسیل آثار مستقل و ترویج و ایجاد ثبات فرهنگی در هنر و صنعت سینمای «Utah» بود. تمرکز اصلی این رویداد برگزاری رویدادی رقابتی برای آثار مستقل آمریکایی، ارائه مجموعه‌ای از آثار مهم تاریخ سینما، انتقال تجربیات و ایجاد روابط بین فیلمسازان و تقدیر از «Frank Capra» بود. «Frank Capra» کارگردان، تهیه کننده و نویسنده خلاق آمریکایی-ایتالیایی تبار بود که بسیاری از آثار مهم دهه‌ 1930 تا 1940 را خلق کرده و جوایز بسیاری را در عرصه هنر و صنعت سینما دریافت کرده است.
 
 
در سال 1979، «Sterling Van Wagenen» از سرپرستی موسسه «Sundance» کناره گیری کرد و «James W. Ure» برای مدت کوتاهی به عنوان مدیر اجرایی و پس از آن «Cirina Hampton Catania» مسئولیت مدیریت را بر عهده گرفت. در آن سال بیش از 60 فیلم در جشنواره به نمایش درآمدند و در بخش‌های بسیاری از جشنواره، فیلمسازان سرشناس هالیوودی حضور داشتند. همچنین در آن دوره، برای اولین بار جایزه «Frank Capra Award» به «Jimmy Stewart» اهدا شد. گفتنی است در سال 1980 «Cirina Hampton Catania» پست مدیریت موسسه را رها کرد و برای دنبال کردن «حرفه تولید» فعالیت خود را در «هالیوود» ادامه داد.
 
از سال 1981 مکان برگزاری جشنواره به سالن تئاتر «Mary G. Steiner Egyptian»، در «Park City» واقع در «Utah» که یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین فضاهایی بود که جشنواره در آن برگزار می‌شد، انتقال یافت و تاریخ برگزاری آن از سپتامبر به ژانویه تغییر یافت. این انتقال طبق نظر «Susan Barrell» مدیر اجرایی جشنواره و با همکاری «Sydney Pollack» کارگردان هالیوود انجام شد، او پیشنهاد کرد که برگزاری جشنواره فیلم در این فضا مخاطبان بیشتری را به خود جلب می‌کند. نام جشنواره نیز به «جشنواره فیلم و ویدیوی ایالات متحده» بدل گشت.
 
در سال 1984، «Sundance Institute» که به خوبی جایگاه خود را تثبیت کرده بود، مدیریت جشنواره را مجددا «Sterling Van Wagenen» بر عهده گرفت. تغییر مجدد نام تجاری این رویداد از «جشنواره فیلم ایالات متحده »به «جشنواره فیلم Sundance» توسط شرکت تبلیغاتی «Allen» که تحت نظر «Colleen Allen» اداره میشد، با انتصاب «Robert Redford» به مدیریت جشنواره، صورت گرفت که در سال 1991، این جشنواره به طور رسمی با عنوان «Sundance Film Festival» معرفی شد.

«Sundance Film Festival» در دهه 1990 تحت نظارت «Geoffrey Gilmore» و «John Cooper» رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد و تبدیل به یک «premier festival» در ایالات متحده شد که با جشنواره‌های بین‌المللی چون «Cannes», «Venice», «Berlin» و «Toronto International Film Festival» همترازی می‌کرد وتاکنون بعد از گذشت چهل سال، این رویداد بین‌المللی تحت حمایت و پشتیبانی «آکادمی جوایز اسکار»، «بفتا» و «آکادمی جوایز کانادا» با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
 
جوایز این جشنواره در بخش‌های ذیل اهدا می‌گردد:
 • جوایز بزرگ هیئت داوران «ایالات متحده»
 • جوایز بزرگ هیئت داوران «سینمای جهان»
 • جایزه بهترین کارگردانی
 • جوایز ویژه هیئت داوران
 • NEXT Innovator Prize
 • Festival Favorite Award
 • Sundance Institute/NHK Award
 • جوایز بهترین اثر از نگاه تماشاگران
 • جایزه «Alfred P. Sloan» برای بهترین فیلم بلند
 • جوایز هیئت داوران برای بهترین اثر کوتاه «شامل بخش‌های ذیل می‌گردد:» 
  • جایزه بزرگ هیئت داوران برای بهترین فیلم کوتاه
  • جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی آمریکایی
  • جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی بین‌المللی
  • جایزه بهترین فیلم کوتاه غیر داستانی
  • جایزه بهترین انیمیشن کوتاه
  • جایزه ویژه هیئت داوران

 

جهت اطلاع از تاریخ ارسال آثار خود به جشنواره «اینجا» کلیک کنید.

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار