تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

آشنايي با جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه «Glasgow» انگلستان

آشنایی با جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «Glasgow» انگلستان
+ -

آشنایی با جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «Glasgow» انگلستان

جشنواره «Glasgow Short Film Festival» رویدادی است بین‌المللی که اولین بار در سال 2008 توسط «The Magic Lantern» با مشارکت مرکز هنرهای معاصر اسکاتلند به سرپرستی «Rosie Crerar» و «Penelope Bartlett» تاسیس شد که هسته‌ی اصلی این رویداد کمیسیونی متشکل از هنرمندان معاصر است که سرپرستی آن به عهده‌ی فیلمنامه‌نویس و هنرمندی به نام «Sarah Tripp» بوده است و از جمله برنامه‌های ارائه شده برای پیشبرد این انجمن در شروع، به نمایش گذاشتن آثار خلاقانه، استفاده از تجربه و مهارت فیلمسازان با سابقه در کنار تشکیل نشست‌های تخصصی برای ایجاد ارتباط بین فیلمسازان و هنرمندان معاصر بوده است. جشنواره «GSFF» تحت حمایت «جوایز آکادمی فیلم بریتانیا» «British Academy Film Awards»، که بیشتر به عنوان جوایز فیلم «بفتا» شناخته می‌شود، بر آثار کوتاه در چهار بخش «انیمیشن»، «داستانی»، «تجربی» و «مستند» متمرکز است. 

 

 

در سال 2019 «GSFF» که توسط مجله «MovieMaker» به عنوان یکی از 25 جشنواره معتبر و تاثیرگذار در صنعت و هنر فیلمسازی در مقیاسی جهانی شناخته شده، نه تنها از اهمیت فیلم کوتاه در پیشرفت نسل‌های آینده فیلمسازان دفاع می‌کند، بلکه فضایی را فراهم می‌کند که در آن همکاری در سطح بین‌المللی مسیر شود.

در سال 2010 «Penelope Bartlett» فیلمساز و یکی از بنیانگذاران «GSFF» از انجمن کناره‌گیری کرد و «Matt Lloyd» که در گذشته برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی «Edinburgh» را عهده‌دار بود، جایگزین او شد و به انجمن پیوست. یکی از خاطره انگیزترین آثاری که در آن سال در «GSFF» به نمایش گذاشته شد متعلق به اثری به کارگردانی معمار و فیلمساز اسکاتلندی «Murray Grigor» به نام «The Face of Russia» بوده است.

 

 

همچنین سال 2012 یک سال مهم برای «GSFF» بشمار می‌آید. در آن دوره از جشنواره آثار ارزشمندی از فیلمسازان ملی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شد و به پاس احترام به هنرمند بزرگ و فقید «Bill Douglas» جایزه‌ای به نام او به بخش آثار کوتاه اختصاص و اهدا شد. این جایزه را تحت عنوان «Bill Douglas Award» به اثری که نوآوری لازم در داستان‌گویی سینمایی با تمرکز بر جذابیت‌های بصری مورد توجه قرار دهد، اهدا می‌کند. همچنین در آن دوره از جشنواره «GSFF» میزبان میهمانان ارزشمندی چون «Alex Norton» و «Peter Jewell» بوده است. گفتنی است در 2016 برای اولین بار در تاریخ برگزاری جشنواره به یک اثر به کارگردانی «Anwar Boulifa» و به نام «A Short Guide To Re-entry» دو جایزه، در دو بخش اصلی جشنواره اهدا شد که یکی از آن جوایز «Bill Douglas Award» بوده است.  
 
 
 
 
در سال 2020 همه چیز برای جهان متفاوت بود. وقتی سازمان «WHO» در 11 مارس شیوع COVID-19 که یک بیماری همه‌گیر جهانی بود را اعلام کرد، انجمن را بر آن داشت که سیزدهمین دوره جشنواره «GSFF» را به تعویق بیندازد و خیلی سریع مشخص شد که برگزاری یک رویداد حضوری امکان پذیر نخواهد بود و یک برنامه آنلاین برای برگزاری و حضور آثار در سطح بین‌المللی ارائه شد.
 
 
 
 
 
 
 

جهت اطلاع از تاریخ ارسال آثار خود به جشنواره «اینجا» کلیک کنید.

 

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
نام  
ایمیل  
نظر شما  
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار