تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

اعلام فراخوان جشن تصويرسال و جشنواره فيلم تصوير

اعلام فراخوان جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر
+ -

اعلام فراخوان جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر

به گزارش «درگاه فیلم ایران» ، شانزدهمین دوره‌ی «جشن تصویر سال» و «جشنواره فیلم تصویر» از سوم تا بیست‌ و چهارم اسفندماه 1397 همچون دوره‌های گذشته در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با در اختیار داشتن تمامی نگارخانه‌ها و تالارهای نمایش خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
امسال نیز در کنار شاخه‌های پنج‌گانه عکاسی، دو بخش مسابقه عکس «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» در نظر گرفته شده است.
بر اساس توافق بین جشن تصویر سال و شهردار محترم شهر یزد، قرار است آثار برگزیده عکاسان سراسر کشور که بر اساس فراخوان دوره قبل با عنوان «یزد؛ شهر جهانی» به دبیرخانه جشن تصویر سال رسیده است، به‌ صورت نمایشگاهی مستقل به‌ عنوان برنامه جنبی هفته «هنر خشت» در نیمه دوم بهمن‌ماه 1397 در شهر یزد برگزار شود و هفت برنده‌ی این مسابقه سراسری نیز در مراسم پایانی معرفی خواهند شد.
 
در صورت مشخص شدن جزییات مربوط به بخش‌ ویژه عکاسی این دوره از جشن تصویر سال، شرایط شرکت در این بخش نیز متعاقبا به‌صورت فراخوانی مستقل اعلام می‌شود.
 
جایزه ویژه جوانان زیر 25 سال
(جایزه محسن رسول‌اف)
 
در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال و در ادامه رویکرد ویژه به‌ جوانان، جایزه جوانان زیر 25 سال به‌ یاد و نام «محسن رسول‌اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال 1387 در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، از طریق آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.
در این بخش، به‌ منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌ عکاسی (خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و نیز جشنواره فیلم تصویر (فیلم‌های زیر 15 دقیقه و بالای 15 دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده ‌است که همچون دوره‌های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.
 
«جایزه وحید ابد»
(عکاس مطبوعاتی سال از نگاه جشن تصویر سال)
دومین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال اهدا می‌شود. 
عکاس منتخب از میان شرکت‌کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد. 
برنده این جایزه مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» به‌ عنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال 1397 از سوی خانواده زنده‌یاد «وحید سهرابی‌ابد» دریافت می‌کند.
وحید سهرابی‌ابد متولد سال 1368 همدان از سال 1387 تا  1392  به‌ عنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران  (ایسنا) همکاری می‌کرد و در سال 1389 برنده‌ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس‌های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.
 
بخش عکس
در رشته عکس که شامل بخش‌های مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، خبری و نگاهی دیگر (خلاقه) است، عکس‌هایی پذیرفته می‌شوند که در فاصله زمانی نیمه دوم سال 1396 و سال 1397 گرفته شده باشند.
مبلغ ورودیه‌ی رشته‌های پنجگانه عکس جمعا 25 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
برای شرکت در شانزدهمین جشن تصویر سال، تصاویر آثار می‌بایست در دو مرحله به صورت آپلود مستقیم (در دو مرحله*) از طریق سایت تصویر انجام شود و نیازی به ارسال سی‌دی یا دی‌ودی برای بخش‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور نیست. 
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر100 کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول 60 سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول 50 سانتی‌متر با دی پی آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت  صورت گیرد. 
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن 150 بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا 120 دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
تعداد آثار ارسالی برای هر بخش حداکثر پنج اثر است.
 
مسابقه عکس 
«ایران ما» 
 
به روال چهار سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» با موضوع‌های زیر برگزار می‌شود:
 
طبیعت، ویژگی‌های اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری ایران
مردم‌ نگاری اقوام و خانواده‌ی ایرانی
میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران 
آیین‌های، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران
رخدادها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری ایران
رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران
عکس‌های قدیمی از آلبوم‌های خانوادگی
 
تعداد عکس‌های ارسالی در بخش مسابقه «ایران ما» حداکثر 10 تک‌ عکس در نظر گرفته شده است.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر 100کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول 60 سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول 50 سانتی‌متر با دی پی آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت  صورت گیرد. 
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن 150 بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا 120 دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
شرکت در این بخش برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس «ایران ما» 15 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
 
مسابقه‌ و نمایشگاه
عکس‌های موبایلی
عکس‌های موبایلی با موضوع آزاد در نظر گرفته شده و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
تعداد عکس‌های ارسال شده در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی حداکثر 10 تک عکس در نظر گرفته شده است.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه ارزنده اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس‌های موبایلی 15 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را در دو مرحله* آپلود کرد.
عکس‌های آپلود شده برای چاپ نمایشگاهی بخش موبایلی باید با طول 30 سانتی‌متر و دی‌پی‌آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت باشد.
 
بخش 
گرافیک و کاریکاتور
 
دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر 25 سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌ نمایشگاه راه خواهند یافت.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر100 کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه، برای چاپ نمایشگاهی آپلود اصل آثار در طول 60 سانتی‌متر با 150 دی پی آی و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد. 
تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است. 
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش گرافیک و کاریکاتور (آزاد و جوان) 15 هزار تومان درنظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.
 
جشنواره فیلم تصویر
 
به‌ روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با نمایشگاه تصویر سال در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش کمتر از 15 دقیقه و بالاتر از 15 دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد.
فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه‌روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران به ‌نمایش در می‌آیند.
 
شرایط فنی آثار:
تمامی آثار ارسالی باید در قالب  DVD و به صورت دیتا (Data) و با هریک از فرمت‌های: 
MOV (H.264) /  MP4 (H.264) / MPEG2 همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر، به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
فیلم‌هایی که به صورت VOB  ارسال شده باشند، پذیرفته نخواهند شد.
 
تذکر مهم:
فیلم‌سازان فقط یک‌بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و فرصت اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد و با توجه به تک مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به جشنواره، فایل ارائه شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به‌ نمایش در خواهد آمد، بنابراین ضروری‌ست فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش فیلم (آزاد و جوان) 25 هزار تومان در نظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان اطلاعات و عکس مربوط به فیلم را در سایت تصویر آپلود کرد.
 
جشنواره جشنواره‌ها
 
بخش «جشنواره جشنواره‌ها» همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلم‌های برنده‌ در جشنواره‌های فیلم برگزار شده در طول سال 1397 ایران به‌ عنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می‌شوند.
امسال نیز فیلم‌های برنده و برگزیده‌ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما از سوم تا بیست‌ و چهارم اسفندماه 1397 در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به‌ نمایش در می‌آیند.
 
مهلت ارسال آثار
مهلت پایانی ارسال آثار تا 30 دی‌ماه 1397 در نظر گرفته شده است.
هنرمندان علاقمند به شرکت در شانزدهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر به آدرس http://upload.tassvir.com اقدام کنند. 
دبیرخانه تصویر سال واقع در تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، روبه‌روی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان، پلاک 24، طبقه چهارم،  تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به‌ صورت دی‌وی‌دی می‌پذیرد. 
 
شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:
88824103 - 021
88824373- 021
نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
نام  
ایمیل  
نظر شما  
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار