تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

فراخوان نوزدهمين «جشن تصوير سال و جشنواره فيلم تصوير»

فراخوان نوزدهمین «جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر»
+ -

فراخوان نوزدهمین «جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر»

به گزارش «درگاه فیلم ایران» به نقل از «روابط عمومی نوزدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر»، این جشنواره از ششم تا بیست و ششم اسفندماه 1400 همچون دوره‌های گذشته در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با همراهی خانه هنرمندان ایران و در اختیار داشتن تمامی فضاهای نمایشگاهی و نمایش فیلم خانه هنرمندان برگزار می‌شود.
آیین پایانی و اهدای جوایز جوانان زیر 25 سال و نیز معرفی برندگان بخش‌های ویژه نوزدهمین جشن تصویرسال بیستم اسفندماه 1400 خواهد بود.
نمایشگاه بزرگ تصویر سال در همه‌ی بخش‌های نمایشگاهی با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با خانه هنرمندان ایران در فروردین ماه 1401 برپا خواهد بود.
بدیهی‌ است امسال نیز با توجه به ادامه شرایط خاص پاندمی کرونا، برگزاری نمایشگاه تصویر سال و نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم تصویر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.

بخش ویژه:

«افغانستان در چهل سال گذشته»
این بخش ویژه که با همراهی و مشارکت کمسیون ملی یونسکو در ایران با نوزدهمین دوره جشن تصویرسال برگزار می‌شود، مروری‌ است بر چهار دهه عکاسی از زندگی و جنگ در افغانستان و مهاجران افغان در ایران و جهان.
شرکت در این بخش، بدون شرط سنی است و تعداد عکس‌های ارسالی دوربینی و موبایلی، حداکثر 10 تک عکس و نیز یک مجموعه 4 تا 10 عکس در نظر گرفته شده است، در این بخش از سوی هیات داوران به ده عکاس منتخب، تندیس ویژه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.

مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه افغانستان در چهل سال گذشته، 30 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را در دو مرحله* آپلود کرد.

مسابقه جوانان زیر 25 سال

«جایزه محسن رسول‌اف»
در نوزدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال و در ادامه رویکرد ویژه به‌جوانان، جایزه جوانان زیر 25 سال که ازدوازده سال گذشته به‌یاد و نام «محسن رسول‌اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال 1387 در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، از طریق آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.
در این بخش، به‌منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌عکاسی (خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و نیز جشنواره فیلم تصویر (فیلم‌های زیر 15 دقیقه و بالای 15 دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده ‌است که همچون دوره‌های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.

عکاس مطبوعاتی سال از نگاه جشن تصویر سال

«جایزه وحید ابد»
پنجمین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در نوزدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال اهدا می‌شود.
عکاس منتخب از میان شرکت‌کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد.
برنده این جایزه به‌عنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال 1400 مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» از سوی خانواده زنده‌یاد «وحید سهرابی‌ابد» دریافت می‌کند.
وحید سهرابی‌ابد متولد سال 1368 همدان از سال 1387 تا 1392 به‌عنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همکاری می‌کرد و در سال 1388 برنده‌ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس‌های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.

بخش عکس

در رشته عکس (بخش آزاد و جوانان زیر 25 سال) که شامل بخش‌های مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، نگاهی دیگر و هنر و هنرمندان است، (به جز بخش نگاهی دیگر) عکس‌ها می‌بایست در فاصله زمانی نیمه دوم سال 1399 و سال 1400 گرفته شده باشند.
مبلغ ورودیه‌ی جمعا 50 هزار تومان برای همه رشته‌های پنجگانه عکس است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
برای شرکت در نوزدهمین جشن تصویر سال، تصاویر آثار می‌بایست در دو مرحله به صورت آپلود مستقیم (در دو مرحله*) از طریق سایت تصویر انجام شود و نیازی به ارسال سی‌دی یا دی‌ودی برای بخش‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور نیست.
ارایه‌آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر100 کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول 60 سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول 50 سانتی‌متر با دی پی آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن 150 بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا 120 دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
تعداد آثار ارسالی برای هر بخش حداکثر پنج اثر است.
توجه: درصورت ثبت‌نام و آپلود تصاویر در حجم 100 کیلوبایت (در مرحله اول) از آنجا که تصاویر با سایز 100 کیلو بایت در دسترس داوران قرار خواهد گرفت، ضروری‌ست فقط همان تصاویربا همان تعداد در مرحله‌ی دوم آپلود شوند.

مسابقه عکس «ایران ما»

به روال هفت سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» با موضوع‌های زیر برگزار می‌شود:

 •  طبیعت، ویژگی‌های اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری ایران
 •  مردم‌نگاری اقوام و خانواده‌ی ایرانی
 •  میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران
 •  آیین‌ها، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران
 •  رخدادها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری ایران
 • رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران
 •  عکس‌های قدیمی از آلبوم‌های خانوادگی

تعداد عکس‌های ارسالی در بخش مسابقه «ایران ما» حداکثر 10 تک‌عکس در نظر گرفته شده است.
ارایه‌آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر100 کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول 60 سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول 50 سانتی‌متر با دی پی آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن 150 بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا 120 دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
شرکت در این بخش برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس «ایران ما» 40 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.

مسابقه‌ و نمایشگاه «عکس‌های موبایلی»

عکس‌های موبایلی با موضوع آزاد در نظر گرفته شده و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
تعداد عکس‌های ارسال شده در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی حداکثر 10 تک عکس در نظر گرفته شده است.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس‌های موبایلی 30 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را در دو مرحله* آپلود کرد.
عکس‌های آپلود شده برای چاپ نمایشگاهی بخش موبایلی باید با طول 30 سانتی‌متر و دی‌پی‌آی 150 و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت باشد.

بخش گرافیک و کاریکاتور

دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر 25 سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌نمایشگاه راه خواهند یافت.
ارایه‌آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر 100 کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه، برای چاپ نمایشگاهی آپلود اصل آثار در طول 60 سانتی‌متر با 150 دی پی آی و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش گرافیک و کاریکاتور (آزاد و جوان) 30 هزار تومان درنظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.

جشنواره فیلم تصویر

به‌روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با جشن تصویر سال در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش زیر 15 دقیقه و بالای 15 دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد.
فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه‌روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران به ‌نمایش در می‌آیند.

شرایط فنی آثار:

تمامی آثار ارسالی باید در قالبDVD و به صورت دیتا (Data) و با هریک از فرمت‌های:

 • MOV (H.264) / MP4 (H.264) / MPEG2 همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر، به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
 • فیلم‌هایی که به صورت VOB ارسال شده باشند، پذیرفته نخواهند شد.


تذکر مهم:

فیلم‌سازان فقط یک‌بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و فرصت اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد و با توجه به تک مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به جشنواره، فایل ارائه شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به‌نمایش در خواهد آمد، بنابراین ضروری‌ست فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش فیلم (آزاد و جوان) 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان اطلاعات و عکس مربوط به فیلم را در سایت تصویر آپلود کرد.

جشنواره جشنواره‌ها

بخش «جشنواره جشنواره‌ها» همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلم‌های برنده‌در جشنواره‌های فیلم برگزار شده در طول سال 1399 ایران به‌عنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می‌شوند.
امسال نیز فیلم‌های برنده و برگزیده‌ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران، از ششم تا بیست و ششم اسفندماه 1400 در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به‌نمایش در می‌آیند.

مهلت ارسال آثار

مهلت پایانی ارسال آثار تا 30 دی‌ماه 1400 در نظر گرفته شده است.
هنرمندان علاقمند به شرکت در نوزدهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر اقدام کنند.
دبیرخانه تصویر سال واقع در تهران، خردمند جنوبی، کوچه وفایی ورمزآبادی (فرشاد 3) پلاک 3 کد پستی 1584846911 تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به‌صورت دی‌وی‌دی می‌پذیرد.

شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:

با توجه به تغییر مکان دبیرخانه تصویر متعاقبا اعلام می‌شود

توجه:

* آپلود اصل تصاویر از طریق سایت تصویر ضروری‌است و به‌هیچ عنوان در رشته‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور ارسال سی‌دی یا دی‌وی‌دی به دبیرخانه تصویر پذیرفته نخواهد شد.
چنانچه عکس ارسالی شما با ابعاد اعلام شده با رزولوشن 150 بیش از 5 مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا 120 دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
دبیرخانه تصویر سال تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به صورت فیزیکی (به‌صورت دی‌وی‌دی) دریافت می‌کند. سایر بخش‌ها تنها از طریق آپلود در سایت پذیرفته می‌شوند.
یک‌بار پرداخت وجه در هر بخش (فیلم، عکس، پوستر و کاریکاتور) شامل کلیه رشته‌های آن بخش خواهد بود:
برای مثال: در بخش عکاسی با یک بار پرداخت می‌توانید آثار خود را در تمامی رشته‌های پنج‌گانه آپلود کنید.
برای بخش‌مسابقه «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» می‌بایست به‌طور جداگانه نیز هزینه ورودیه پرداخت شود.
دبیرخانه جشنواره، هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کننده را نمی‌پذیرد.

عناوین و شرایط شرکت در دیگر بخش‌های ویژه‌ نوزدهمین جشن تصویر سال متعاقبا اعلام خواهد شد.‌

نتایج بازبینی و اسامی هنرمندان راه‌یافته فقط از طرق ذیل اعلام می‌شود:

 • سایت تصویر سال                                                   http://tassvir.com
 • کانال رسمی تصویر سال                             https://t.me/tassvir_image
 • اینستاگرام رسمی تصویر           https://www.instagram.com/tassvirsal
 • توییتر                                                https://twitter.com/tassvirsal
 • خبرگزاری‌ها و سایت‌های معتبر
نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار