تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

اعلام برترين هاي دوازدهمين دوره جشنواره «سينما حقيقت»

اعلام برترین های دوازدهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت»
+ -

اعلام برترین های دوازدهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت»

به گزارش «درگاه فیلم ایران» و به نقل از «خبرگزاری ایسنا»،عصر یکشنبه 25 آذرماه مراسم‌ اختتامیه جشنواره با اجرای رامین حیدری فاروقی در حوزه هنری و با حضور جمعی از مدیران سینما برپا شد.

در این مراسم حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سیف الله صمدیان، حبیب ایل بیگی، سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، علیرضا قاسم خان، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمد اطبایی، جهانگیر کوثری از جمله مهمانان و دست‌اندرکاران حاضر هستند.
در اولین بخش این برنامه جعفر صانعی مقدم مدیر گروه هنر و تجربه با همراهی صمدیان، فیلم‌های بهارستان خانه ملت و اسرار دریاچه را به کارگردانی آرمین ایثاریان بدون اولویت برگزیده بخش هنر و تجربه معرفی کردند.‌
جایزه ویژه شبکه مستند نیز به فیلم دلبند اختصاص یافت .

جایزه ویژه شبکه مستند نیز به فیلم دلبند اختصاص یافت.

معرفی برترین‌های بخش صنعت و معدن

در بخش فیلم های صنعت و معدن هم هیات انتخاب جایزه سوم خود را به طور مشترک به روی سبز بیابان فتح الله امیری و سنگ و نان محمد عبداللهی ،‌جایزه دوم را به محمد اسکندرزاده برای ساخت فیلم شور شیرین و جایزه اول را شامل تندیس و 150 میلیون ریال به عزت‌الله پروازه کارگردان‌ فیلم «گالین» اهدا کردند.

انتظامی: در قانون منع بکارگیری بازنشستگان نامهربان بودیم

در ادامه سرپرست سازمان سینمایی برای تقدیر از مدیر صنعتی و عضو هیات انتخاب این بخش دعوت شد و حسین انتظامی برای قدردانی از مهدی کرباسیان، ریس سابق هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) گفت: تقدیر از ایشان خیلی جا دارد جون یک مدیر فرهنگی می‌تواند در بخش صنعتی کاری کند که توجه اهالی فرهنگ و هنر به آن حوزه جذب شود.
او افزود: ما در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان مهربانانه رفتار نکردیم و یکی از این چهره‌ها آقای کرباسیان بود که از شخصیت‌های کم نظیر در مدیریت کشور هستند.
 
جوایز بخش بین‌الملل:
در این بخش برگزیدگان با کمی بی نظمی و ناهماهنگی معرفی شدند که مجری مراسم گفت: باید قبل از این بخش به داوران نوشته‌ها داده می‌شد که هماهنگ باشند ولی امسال طور دیگری برنامه‌ریزی کردند و حالا که این طور شده جور آن را هم خواهیم کشید.

بهترین فیلم مستند نیمه بلند با چهار هزار دلار: «فریاد روبرو» از ایران.
بهترین مستند کوتاه با سه هزار دلار : ماهیاک به کارگردانی فرح زارع از ایران.
جایزه ویژه هیات داوران دو هزار دلار: لولو: مروارید بوکسور از کشور تانزانیا.
در بخش بلند: لوح تقدیر جنگ نه ماهه از مجارستان و قطر.
جایزه ویژه هیات داوران: فیلم آلیشیا از هلند.
جایزه نقدی 5هزار دلاری این بخش هم به فیلم بهمن کیارستمی سازنده فیلم اکسدوس اهدا شد.

تقدیر از مشیری با بنی اعتماد و انوار

دیگر بخش این مراسم ‌به تقدیر از منوچهر ‌مشیری اختصاص داشت که این کار با حضور رخشان بنی اعتماد و فخرالدین انوار انجام شد.

مشیری که گفته شد به سختی این تقدیر ‌را پذیرفته در سخنانی کوتاه گفت: من شرایط جسمی مناسبی نداشتم و امروز سعی کردم خودم را آماده کنم تا از آقای طباطبایی نژاد و همکاران پرتلاشش تشکر کنم. این جشنواره مسئولیت‌های مرکز را بخاطر استقبال دور از انتظار از آن، بیشتر کرده است و حتی اگر بپذیریم نیمی از حاضران در جشنواره به مستند علاقه‌مند باشند، هم ظرفیت‌ها را نشان می‌دهد و هم تاکید بر اینکه مسئولان ‌جهت دهنده باشند به این ظرفیت بویژه برای کسانی که امید دارند و می‌خواهد ‌خود و خانواده‌شان از این راه ارتزاق کنند.

جوایز بخش شهید آوینی

در این بخش اکبر نبوی، هادی ناییجی و پناه برخدا رضایی  اعضای هیات داوری اعلام کردند: دیپلم  افتخار و جایزه 30 میلیون ریالی به محسن زارعی کارگردان فیلم بلوچستان تعلق می‌گیرد و تندیس برنزی شهید آوینی به ماهان خمامی پور اهدا می‌شود.
تندیس نقره‌ای شهید آوینی هم به محمدرضا وطن دوست برای فیلم «لسک» اهدا شد.
همچنین تندیس طلایی و 120 میلیون ریال به وحید چاوش کارگردان فیلم خاطرات یک خبرنگار جنگ تعلق گرفت. او پس از دریافت جایزه‌اش بیان کرد: فکر می‌کنم خوب است جایزه بزرگ آوینی را که قبلاً بزرگ‌تر بود بازتعریف کنیم چون الان یه یک بخش متفاوت تر تبدیل شده است. شاید بد نباشد همچنین سیستم داوری و انتخاب را نیز بررسی کنیم چون به‌نظر در حال آزمون و خطا هستیم.

در ادامه تندیس طلایی شهید آوینی به  دکتر حمیدی، پزشک جراحی که در سوریه بدون امکانات جراحی‌های سنگین انجام می‌داد، تعلق گرفت.  همچنین یک تندیس طلایی با 70 میلیون ریال به مجید جعفری لاهیجانی برای تالیف کتاب «هنر در گرماگرم انقلاب» اهدا شد.

تقدیر از حسین ترابی

بخش بعدی ‌اسن اختتامیه به تقدیر از حسین ترابی اختصاص داشت که با حضور انتظامی، شاهسواری و طباطبایی نژاد انجام شد.
ترابی در سخنانی بیان کرد: در بزنگاه انقلاب که خیلی‌ها فکر ترک دیار بودند جانم را کف دستم گذاشتم و انقلاب ایران را به صورت رنگی مستند کردم آن هم بدون قضاوت، ولی بارها آن را مثله و تکه شده از تلویزیون پخش کردند در صورتی که یک اثر کلیتش باید قضاوت شود.
سرانجام به همت آقای جعفری جلوه از پستوی توقیف درآمد و امسال هم با تلاش آقای طباطبایی‌نژاد در جشنواره نمایش داده شد. بنده امسال داور جشن خانه سینما بودم و شهادت می‌دهم فیلم‌هایی بودند که یک سر و گردن از فیلم های بدنه بالاتر بودند.
او با بیان اینکه سینمای مستند و جشنواره حقیقت را در سالهای اخیر مدیون حسن خلق مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی می‌داند، گفت: در پایان سلا میگویم  به تمام سینما حقیقتی‌ها و آنهایی که به کتمان حق نمی‌پردازند و جز حق نمی‌گویند.

جوایز بخش مسابقه ملی:

در این بخش لوح افتخار، تندیس و جایزه نقدی اهدا شد.

بهترین‌ موسیقی: فیلم خانه‌ای برای تو
بهترین صدا: آواز جغد کوچک (صادق رضا نیا و مهرداد میرمحمدی)
بهترین گوینده یا نویسنده گفتار متن: مینا مشهدی، مهدی نویسنده و هادی اسفندیاری گوینده فیلم «آنجا که باد می‌وزد»
بهترین تدوین: بایک حیدری برای فیلم‌ خاتمه
بهترین تصویربرداری:فیلم اسرار دریاچه
بهترین پژوهش: لوح تقدیر و 30 میلیون ریال جواد وطنی برای فیلم «ورس» و تندیس جشنواره به آرمین ایثاریان برای «اسرار دریاچه»
بهترین مستند کوتاه:لوح تقدیر به آزاده بیزار گیتی برای فیلم «اهل آب» و تندیس جشنواره به «ارد عطارپور» برای مستند «پرسپولیس شیکاگو»
بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند: ماریا ماوتی برای فیلم «زمان»
بهترین کارگردانی مستند بلند: لوح تقدیر و 30 میلیون ریال به
هادی زارعی و مهدی زارعی برای فیلم «خاتمه»
تندیس جشنواره و 150 میلیون ریال به مهدی بخشی مقدم برای فیلم «خانه‌ای برای تو».

جایزه ویژه هیات داوران:

تندیس جشنواره و 120 میلیون ریالی به زینب تبریزی برای کارگردانی فیلم «تمام چیزهایی که جایشان خالی است»
برگزیده این جشنواره از مدیران گروه هنر و تجربه تقاضا کرد این فیلم را در ماه اکتبر سال آینده اکران کنند که همزمان با روز جهانی پستان است چون هدفش از ساخت این فیلم آگاهی بخشی بوده است.
جایزه ویژه دبیر جشنواره ‌هم به مبلغ 100 میلیون ریال به مهدی نورمحمدی برای فیلم «آواز جغد کوچک» اهدا شد .
او این جایزه را به مردم ایلام تقدیم کرد .

پایان بخش این مراسم به اهدای جایزه بزرگ جشنواره اختصاص داشت که طباطبایی نژاد و انتظامی نشان فیروزه و 200 میلیون ریال را به مهدی شامحمدی برای تهیه کنندگی فیلم «خانه‌ای برای تو» اهدا کردند. شامحمدی برای دومین بار جایزه بزرگ این جشنواره را دریافت کرد.
همچنین با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما سه فیلم به عنوان بهترین فیلمها از نگاه‌ تماشاگران معرفی شد.
در این رای گیری اعلام شد که کامران ملکی ناظر بوده است.
رتبه سوم: مرکز سوره برای تولید فیلم خانه‌ای برای تو
رتبه دوم: خانه مستند برای تولید فیلم مهین
رتبه اول: محمد اعلا از موسسه حیات تصویر وحش برای تولید فیلم در قلمرو افعی دم عنکبوتی.

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
نام  
ایمیل  
نظر شما  
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار