تخصصی‌ترین مرکز پخش و ارسال فیلم به فستیوال‌های بین‌المللی درگاه فیلم ایران
×

برندگان سي و ششمين جشنواره فيلم کوتاه تهران اعلام شد

برندگان سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد
+ -

برندگان سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

به گزارش «درگاه فیلم ایران» و به نقل از ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران؛ در این مراسم که با حضور «حسین‌انتظامی»؛ رئیس سازمان سینمایی، «سیدصادق موسوی»؛ دبیر جشنواره و «مصطفی کاظمی»؛ مشاور عالی و مدیر کل حوزه ریاست شهرداری تهران، جمعی از مسؤولان سینمایی، سینماگران جوان و علاقه‌مندان فیلم کوتاه برگزار شد، برندگان رشته‌های مختلف بدین شرح معرفی شدند: 

جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران؛ از میان «عزیز»، «دابُر»، «بی‌ریختی»، «امتحان» و «جونده»، تندیس جشنواره و مبلغ 200 میلیون ریال به (تهیه‌کننده حقیقی) برای فیلم «عزیز» ساخته «سیدمهدی موسوی بَرزُکی» از کاشان.

جایزه ویژه هیأت داوران؛ در بخش فیلم‌های داستانی، شامل تندیس جشنواره و مبلغ 150 میلیون ریال به «سعید نجاتی» برای فیلم «دابُر».

در بخش بهترین کارگردانی فیلم داستانی؛ از میان فیلم‌های «عزیز»، «دابُر»، « بی‌ریختی»، «امتحان» و «جونده» تندیس جشنواره و مبلغ 120 میلیون ریال به «سیدمهدی موسوی بَرزُکی» از کاشان برای کارگردانی فیلم «عزیز».

در بخش بهترین کارگردانی فیلم تجربی؛ «برف‌های سپید سرگردان»، «به سبک زمین»، «وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از 154 سال خسته می‌شود» و «لذت‌های گناه‌آلود» تندیس جشنواره و مبلغ 120 میلیون ریال به «پیام رضایی» از تهران برای کارگردانی فیلم «به سبک زمین» اهدا شد. همچنین هیأت داوران در این بخش، دیپلم افتخار بهترین فیلم تجربی و مبلغ 100میلیون ریال به فیلم «وقتی زنی کنار گلدان پرگلی نشسته، بعد از 154 سال خسته می‌شود» به کارگردانی «شهریار حنیفه» از تهران اهدا کردند.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند؛ از میان فیلم‌های «آهسته و آرام» به کارگردانی دلاور دوستاییان، «جلیل و خلیل» به کارگردانی روح‌الله اکبری، «آنجا که باد می وزد» به کارگردانی مینا مشهدی تهرانی، «لِسِک» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست و «گالین» به کارگردانی عزت‌الله پروازه، تندیس جشنواره و مبلغ 100میلیون ریال به فیلم مستند «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی از تهران.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی؛ از میان «آقای گوزن»، «کلاف»، «گرسنگی»، «سیم ششم» و «فرفره»، تندیس جشنواره و مبلغ 100میلیون ریال به انیمیشن «کلاف» به کارگردانی «ملیحه غلام‌زاده» از تهران. همچنین هیأت داوران در این بخش دیپلم افتخار و مبلغ 80 میلیون ریال را به انیمیشن «گرسنگی» به کارگردانی «زهرا رستم‌پور» از تهران اهدا کردند.

در بخش بهترین فیلم‌نامه؛ از میان فیلم‌های «گرسنگی»، «عزیز»، «امتحان»، «دابر» و «بی‌ریختی»، تندیس جشنواره و مبلغ 100میلیون ریال به «سونیا حداد» و «فرنوش صمدی» از تهران برای فیلم «امتحان».

در بخش بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند؛ تندیس جشنواره و مبلغ 70 میلیون ریال به فیلم «آنجا که باد می وزد» به کارگردانی «مینا مشهدی مهدی» از تهران.

در بخش بهترین صدای فیلم(صدا برداری)؛ از میان فیلم‌های «عزیز»، «مادر برفی»، «زوزه مرد»، «سیم ششم» و «فیلمرغ»، تندیس جشنواره و مبلغ 70 میلیون ریال به «مصطفی بهمنی» صدابردار فیلم «عزیز».

در بخش بهترین تدوین، از میان فیلم‌های «بی‌ریختی»، «آنجا که باد می‌وزد»، «زوزه مرد»، «جونده» و «عزیز»، تندیس جشنواره و مبلغ 70 میلیون ریال به «اسماعیل علیزاده» برای تدوین فیلم «بی‌ریختی».

در بخش بهترین فیلمبرداری؛ از میان فیلم‌های «اشغال»، «لاور»، «جونده»، «بی‌ریختی» و «دابر»، تندیس جشنواره و مبلغ 70 میلیون ریال به «مسعود امینی‌تیرانی» برای فیلم‌برداری فیلم «جونده».

در بخش بازیگری؛ ضمن تقدیر از بازیگران پیشکسوت (گلاب آدینه، بابک کریمی، ترانه علیدوستی و ...) جهت حمایت از فیلم کوتاه و تقدیر از بازی «صدف عسکری» بازیگر جوان فیلم «امتحان»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن و مبلغ 50 میلیون ریال به «یاسمن نصیری» برای بازی در فیلم «عزیز».

در بخش بهترین دستاورد فنی-هنری؛ دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال به «مجتبی موسوی» برای انیمیشن «آقای گوزن».

در بخش بهترین موسیقی فیلم؛ دیپلم افتخار  و مبلغ 50 میلیون ریال به «هومن راد» برای ساخت موسیقی انیمیشن «کلاف».

در بخش بهترین فیلم با موضوع هویت ملی؛دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال به «بهرام عظیمی» کارگردان و تهیه‌کننده انیمیشن «سیم ششم».

در بخش بهترین فیلم با موضوع انسجام ملی و سرمایه اجتماعی؛ دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال به «محمدرضا وطن‌دوست» برای فیلم «لِسِک» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم با موضوع نشاط و امید به آینده؛ دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال به «رضا جمالی» از اردبیل برای فیلم «اینجا جایی برای فرود نیست».

 

در گروه هنر و تجربه از میان فیلم‌های «اکو»، «پنهان»، «شوفر»، «جونده»، «عزیز» و «کلاف» تندیس هنر و تجربه و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی را به «ملیحه غلام‌زاده» برای کارگردانی انیمیشن «کلاف» و لوح تقدیر و مبلغ 30 میلیون ریال جایزه نقدی به «سیدمهدی موسوی‌برزکی» برای کارگردانی فیلم داستانی «عزیز» اهدا کرد.

در بخش دیگر تندیس آسیفا و جایزه نقدی 20 میلیون ریالی به «سمانه شجاعی» برای کارگردانی انیمیشن «جسم خاکستری» اهدا شد. انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند نشان انجمن صنفی خود را به «روح الله اکبری» برای مستند «جلیل و خلیل» اختصاص داد. ایسفا (انجمن فیلم کوتاه تهران) هم مدال ایسفا و لوح تقدیر به همراه 50 میلیون ریال به فیلم «به سبک زمین» ساخته «پیام رضایی» اهدا کرد. یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) هم تندیس این سازمان به همراه لوح تقدیر و دوربین 5d mark 4  را به «مریم زارعی» کارگردان فیلم «مگرالن» اختصاص داد.

همچنین در پایان ایسفا، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 100 میلیون ریال به‌عنوان جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به فیلم «کوچه» ساخته محمدرضا مصباح اهدا کرد. گفتنی‌است سینما تیکت از فیلم بعدی این کارگردان تا مبلغ 300 میلیون ریال حمایت خواهد کرد.

جوایز بخش بین‌الملل جشنواره امسال بدین ترتیب معرفی شدند:

جایزه ویژه هیأت داوران شامل لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای فیلم داستانی «آشمینا» به کارگردانی «دیکل برنسون» از کشور نپال

دومین جایزه ویژه هیأت داوران برای انیمیشن «یکدیگر» به کارگردانی «سارا طبیب‌زاده»
جایزه بهترین فیلم داستانی برای «نهایت راحتی» به کارگردانی «کیرسیککا ساری» از کشور فنلاند
جایزه و تندیس بهترین پویانمایی برای فیلم «آنتراول» به کارگردانی نیکولا مایداک» و «آنا ندکیویچ» از صربستان
جایزه بهترین فیلم تجربی برای «مکان‌ها» به کارگردانی «کلودیا بارال ماکاس» از کشور اسپانیا
جایزه بهترین مستند برای فیلم «تاریخچه گرگ‌ها» به کارگردانی «آگنیس منگ» از کشور پرتغال
جایزه بزرگ به مبلغ 3 هزار یورو برای فیلم «برادری» به کارگردانی «پیر بورلت - همیلین» از کشور کانادا

برگزیدگان بخش بخش کتاب و سینما:

از میان نامزدهای بخش کتاب و سینما شامل فیلم‌های «آنجا که باد می‌وزد»، «اشغال»، «انسان یک پرنده است»، «دیگری»، «فیلمرغ»، «گرگ‌ها» و «لیمبو» جایزه اول شامل 70 میلیون ریال به فیلم «اشغال» به کارگردانی «علی عزیزی»، جایزه دوم شامل 50 میلیون ریال به فیلم «دیگری» کار «سامان حسین‌پور» و «آکو زندکریمی» و جایزه سوم شامل 30 میلیون ریال به فیلم «فیلمرغ» ساخته «امیرمسعود سهیلی» اهدا شد.

همچنین یک دیپلم افتخار به فیلم «لیمبو» به کارگردانی «تورج هیبتی» و «آنجا که باد می‌وزد» به کارگردانی «مینا مشهدی‌مقدم» اختصاص یافت.

برگزیدگان بخش «داستان کوتاه برای اقتباس»:

در بخش مسابقه «داستان کوتاه برای اقتباس»؛ جایزه نفر اول شامل 50 میلیون ریال به «میدان» نوشته «علی جلائی»، جایزه نفر دوم شامل 30 میلیون ریال به «پاسبان‌های بطنم» نوشته «رقیه کبیری» و جایزه نفر سوم شامل 20 میلیون ریال به «شکل عبری کلمات» نوشته «خسرو عباسی خودلان» اهدا شد.
همچنین به سایر نامزدها شامل داستان‌های «برف نو» از ترانه دلاوری، «توت‌فرنگی‌های یخی» از سعیده کامرانی، «جنگ مهر» از ندا رسولی، «ماه منظر» از حدیث ناظری، «در سکوت مطلق طهماسب شرفی» از مریم محمدی‌کلهری، «درستش هِرات است» از علی اکبری، «سکوت» از نسیم نعمت‌اللهی، «شکار تنهایی» از اردوان نیک‌نیا و «گنج‌نامه» از حجت مهرعلیزاده هر کدام 10 میلیون ریال جایزه نقدی تعلق گرفت. حق رایت هر کدام از این آثار برگزیده توسط انجمن سینمای جوانان برای تبدیل به فیلم کوتاه خریداری خواهد شد.

یکی از بخش‌های مهم این مراسم بزرگداشت «مهوش شیخ‌الاسلامی»؛ مستندساز پیشکسوت بود.
سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که از 18 تا 23 آبان‌ماه در پردیس سینماگالری ملت برگزار شد، 24 آبان‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد به کار خود پایان داد.

 

 

نظرات شما
نظری درج نشده است.
درج نظر شما
 
 
 
+ مشاهده لینک های اصلی سایت
آخرین اخبار